Veru je to tak. Biologický odpad, ktorý sa tvorí v rôznych odvetviach hospodárstva, priemyslu, alebo aj ten, ktorý tvoríme aj my doma v našich domácnostiach častokrát končí svoju cestu na nevhodných miestach .
Bio dopad je skvelý surovinový zdroj pre výrobu bioplynu anaeróbnou fermentáciou. Častokrát si ani neuvedomíme čo všetko môže byť biologicky odpad. U nás v GREENCORP v Horovciach využívame na výrobu bioplynu odpad z niekoľkých odvetví hospodárstva. V prevažnej miere sa jedná o odpad z rastlinnej, alebo živočíšnej výroby ako odrezky z cukrovarov, odpad z páleníc, srvátka z mliekarní. Ročne takto energeticky zhodnotíme viac ako 30.000 ton takéhoto odpadu. Aby ste si to vedeli lepšie predstaviť a vizualizovať, tak tento odpad by sa dal naložiť cca do 3000 nákladných áut s nosnosťou 10 ton.
Keďže sme spoločnosť, ktorá prevádzkuje bioplynové stanice, na ktorých sa vyrába zelená elektrina z bioplynu získaného anaeróbnou fermentáciou, je naším želaním, ale aj povinnosťou prinášať informácie a robiť osvetu tejto veľkej téme ako nesporne téma biologického odpadu je.
Naša technológia/spôsob výroby zelenej elektriny dokáže spracovať obrovský objem biologického odpadu. A čím viac ho spracujeme a energeticky zhodnotíme, tým menej sa bude pestovať biomasa (kukurica, cirok). Biologický odpad má obrovsky potenciál stať sa surovinovým zdrojom pre výrobu bioplynu. Zelený kolobeh, ktorý u nás funguje, je naozaj zelený. Na konci celého procesu u nás vzniká digestát, teda bio organicko/minerálne hnojivo, ktoré je skvelou alternatívou pre dodanie živín do pôdy. Obsahuje všetky potrebné látky ako dusík, draslík, fosfor atď., ktoré sú potrebné pre plnohodnotný rast plodín či už na poliach, alebo aj v domácom pestovaní. Takto teda funguje zelený kolobeh, z odpadu bioplyn, z bioplynu elektrina a na konci digestát organické hnojivo, ktoré opätovne vracia živiny do pôdy. Takže ide pieseň dokola, okolo stola
Mnohé spoločnosti majú značné náklady s likvidáciou biologického odpadu a kopec starostí, ktoré likvidáciu sprevádzajú. Aj preto vznikol tento článok, aby ste vedeli, že biologický odpad môže poslúžiť ako surovinový zdroj pre výrobu bioplynu a následne výrobu zelenej elektriny a bodkou za tým všetkým je organické hnojivo. Len nedávno, pri našich zelených potulkách sme sa stretli zoči voči zaujímavému zdroju biologického odpadu. Navštívili sme jedného z najväčších prevádzkovateľov športových plôch, konkrétne sa jednalo o futbalové plochy. Na danom mieste sa nachádza 10 plôch. Tieto plochy je nevyhnutné pravidelne kosiť. Za mesiac je to 70 ton trávy, ktorá je pre prevádzkovateľa záťažou, s ktorou sa musí vysporiadať. Ponúkli sme pomocnú ruku a tento odpad od nich odoberieme, nakoľko pre nás je to surovinový zdroj pre výrobu bioplynu. Z tejto trávy vznikne zelená elektrina.
Ihrísk a tréningových plôch v krajine je veľa. Možno práve teraz, ako čítate tento náš článok, sme Vás inšpirovali ako naložiť s Vašim biologickým odpadom, ktorý vzniká aj na vašich športoviskách. Určite s podobnými starosťami prichádzajú do kontaktu aj prevádzkovatelia golfových ihrísk.
Ak tvoríte Vašou výrobnou, alebo prevádzkovou činnosťou biologický odpad, neváhajte nás kontaktovať. Vieme Vám s ním pomôcť. Zbavíme Vás starostí, odstránime zbytočné náklady spojené s jeho likvidáciou a čo je najviac, že to energeticky zhodnotíme a vyrobíme z neho zelenú elektrinu.
Tak čo vyskúšate to s nami? Pevne veríme, že áno, dajte zelenú energetickému zhodnoteniu biologického odpadu a nepodporujte skládkovanie. Ďakujem, že ste venovali 2 minúty Vášho času čítaniu toho, ako môžete prispieť aj Vy k zelenšej budúcnosti našej krajiny, planéty.
A na záver už iba kontakt na mňa.
Volám sa Filip Seriš a zbavím Vás starostí s biologickým odpadom z Vašej firmy, organizácie. Napíšte mi na môj email fseris@greencorp.sk, telefón však všetko urýchli a preto neváhajte a zavolajte mi, moje číslo je +421 911 182 677.