Zdieľaj
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Viete aké je využitie enzymatických prípravkov v bioplynových staniciach?

U nás v GREENCORP na oddelení biologického servisu okrem samotnej analytiky vstupnej suroviny a fermentátu zabezpečujeme aj prípravu prídavných látok, ktoré sú veľmi dôležité v procese a priebehu vzniku samotného bioplynu. Jednoducho a laicky povedané aj bioplyn potrebuje „prikrmovať“ a k tomu sú potrebné enzymatické prípravky. Preto by som Vám to rada trošku priblížila, „odborným očkom“ prečo je dôležitá aplikácia enzymatických prípravkov a hlavne na čo slúži.

Biologická predúprava, ktorá spočíva v pridávaní enzýmov do fermentora je veľmi dôležitá pre zvýšenie produkcie bioplynu. Hlavným účelom pridávania enzýmu je štiepiť polyméry v substráte, pričom sa jedná najmä o lignocelulózu. Najčastejšie sa používa zmes enzýmov, ktorá zahŕňa celulázu, xylanázu, pektinázu a lipázu. Enzýmy sa môžu aplikovať tromi rôznymi spôsobmi: buď priamym pridaním do nádoby jednostupňového systému, alebo pridaním do hydrolyzačnej a okysľovacej nádoby dvojstupňového systému, alebo pridaním do vyhradenej enzymatickej nádoby na predbežnú úpravu.

Vďaka rôznorodému zloženiu lignocelulózovej biomasy je jej štruktúra veľmi zložitá a odolná voči rozkladu. Celulóza a hemicelulóza sú polysacharidy, ktoré sa dajú hydrolyzovať na jednoduché cukry. Lignín, ktorý pôsobí ako opora bunkovej štruktúry, ukladá celulózu a hemicelulózu, a bráni tak náchylnosti na mikrobiálne napadnutie počas procesu hydrolýzy. Cieľom biologickej predúpravy je rozbiť lignínovú vrstvu, ktorá chráni celulózu a hemicelulózu, aby sa biomasa ľahšie sprístupnila na trávenie. Enzýmy teda môžu do značnej miery účinne zvýšiť rýchlosť hydrolýzy a uvoľňovanie biopolymérov.

Lipidy, ktoré sú charakterizované ako olej alebo tuk, sú hlavnou organickou zlúčeninou v odpadovej vode vznikajúcej napríklad v potravinárskom priemysle. Pre zvýšenie výťažku metánu je účinné, keď tieto odpadové vody bohaté na lipidy, sú vopred ošetrené lipázami. Lipázy sú enzýmy, ktoré katalyzujú hydrolýzu triacylglycerolu na glycerol a mastné kyseliny na rozhraní voda-lipid. Preto tieto enzýmy našli hlavné uplatnenie v hydrolýze oleja a tukov.

Ak by ste chceli vedieť viac, alebo budete mať otázky, neváhajte ma kontaktovať na pkarasova@greencorp.sk. Rada Vám poskytnem viac informácií.

Zdieľaj
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Máte tip na článok, alebo video ?

Prečítajte si tiež

Máte tip na článok, alebo video ?

Tip na článok