Zdieľaj
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Je lepšie raz vidieť, ako 100 krát počuť

Otvorili sme naše „zelené dvere“ a zorganizovali deň otvorených dverí, kde sme hovorili aj o tom, prečo je zelená elektrina zelená a čo všetko je za jej vznikom.

Mnohí z nás máme svoje túžby a predstavy čo všetko by sme vo svojom živote chceli vidieť, zažiť, spoznať. Veď sa aj hovorí, že život je o poznávaní a spoznávaní. A naša téma, téma výroby zelenej elektriny z biomasy a biologického odpadu je pre mnohých veľkou neznámou. Rôzne mýty a klebety nás stavajú do pozície tých, čo tu lynčujú životné prostredie, že vraj sme nezodpovední, dokonca, že tu pálime zvieratá. Znie to divne, ale takéto chýry sa šíria o tomto spôsobe výroby zelenej elektriny. Myslím však, že pred vyslovením názoru by mal mať človek aspoň základnú skúsenosť a informačnú výbavu, než vysloví názor ste takí, hentakí….. Jednoducho je lepšie raz vidieť ako 100 krát počuť, prosto vlastná skúsenosť je na nezaplatenie.

Pri mojich potulkách regiónom južného Slovenska, kde máme v správe niekoľko bioplynových staníc, som nadobudol presvedčenie, že len písať o tejto téme nestačí. Kto už chce čítať články o tom, ako funguje bioplynka? Povedzme si úprimne málokto. Napadla ma myšlienka, ako túto bariéru nezáujmu a dezinformácie skúsiť odstrániť, otočiť pozitívnym, želaným smerom. Hneď ako som dorazil do cieľa a zaparkoval, vytiahol som mobil, nafotil som areál bioplynovej stanice, zamyslel som sa nad textom a o chvíľku som mal hotový post. Reálne som ukázal ako to na bioplynovej stanici vyzerá. Ale to najdôležitejšie bolo moje pozvanie. Verejne som uviedol informáciu, že kto má záujem pozrieť si osobne, ako funguje bioplynová stanica, nech napíše do komentára pod príspevok. Nevedel som aké budú reakcie, bol to pokus/omyl. Hovorím si, veď vyskúšam a uvidím. Na moje prekvapenie prvá reakcia prišla do piatich minút a v nej stálo „áno rada by som sa prišla pozrieť“. Ostal som milo prekvapený a hlavne ma zaskočilo to, že naša technická téma oslovila dámu. Samozrejme okamžite som zareagoval a vtedy sa to začalo.

Neprešiel ani týždeň a k nám do GREEENCORP sa nahlásilo na exkurziu 8 záujemcov, ktorých táto téma oslovila. Na exkurziu sa prihlásili rôzne známe „zelené značky“ a osobnosti z prostredia eko a zelenej komunity, ktoré mnohí poznáte. Účasť potvrdili zástupcovia spoločnosti NATUR-PACK, zástupcovia značky BEZOBALIS, zakladateľka projektu Slovakia going ZERO WASTE, zástupcovia spoločnosti JRK Slovensko, ktorí sa zaoberajú recykláciou biologického odpadu, no a milo nás svojím záujmom prekvapil aj eko aktivista a tvár spravodajstva TV Markíza, Viktor Vincze. Nám neostalo nič iné, len sa na to poriadne pripraviť. Všetci chceli vidieť ako funguje prevádzka bioplynovej stanice a čo všetko sa skrýva za výrobou zelenej elektriny. A tak vznikol prvý otvorený deň „zelených dverí“.

Zelená exkurzia pomaličky začala naberať kontúry. Našim hosťom sme pripravili zážitkovú formu prehliadky bioplynovej stanice v Horovciach. Začali sme uvítacím príhovorom a predstavením programu. Po úvodných otázkach sme sa spoločne všetci odobrali na prehliadku areálu. Predstavili sme celý technologický proces a jednotlivé časti zariadenia bioplynovej stanice. Zasvätili sme ich do pojmov ako fermentor, fermentát, digestát. Zobrali sme ich aj do samotného srdca zelenej „elektrárne“ a to na miesto kogenerácie, kde vlastne prebieha proces premeny bioplynu na elektrickú energiu. No a na záver exkurzie sme zavítali do laboratória oddelenia biologického servisu, kde naši hostia absolvovali obsahovo atraktívnu prezentáciu ako fungujú biologické procesy na bioplynovej stanici a prečo sú tak dôležité.

To čo sme našim hosťom v priebehu necelých troch hodín chceli povedať a ukázať sa aj naplnilo. Sami videli a pochopili, že základom fungovania bioplynovej stanice je premena biomasy a biologicky rozložiteľných odpadov za pomoci mikroorganizmov prostredníctvom anaeróbnej fermentácie na bioplyn, ktorý je spaľovaný v kogeneračných jednotkách. Hostia videli, že bio zmes tvorí rastlinná biomasa a biologicky rozložiteľný odpad. Dnes už vedia, že v tejto bio zmesi prebieha tzv. proces anaeróbnej fermentácie. Daný proces sa dá prirovnať ku klasickému vyhnívaniu v močiaroch. Všetci pozorne počúvali výklad nášho riaditeľa, ktorý ich ubezpečil, že celý proces pri bioplynových staniciach je prostredníctvom technológie kontrolovaný, cielený, efektívny a prebieha v hermeticky uzavretom prostredí bez prístupu kyslíka a teda je neškodný pre vonkajšie prostredie. Boli sme nesmierne radi, že sme mohli takto „live“ predstaviť využívanie obnoviteľných zdrojov energie a ich premenu na elektrickú energie.

A sme na konci. Tento koniec považujem za naozaj šťastný, pretože sa nám podarilo rozšíriť obzory v téme výroby zelenej energie opäť ďalším jednotlivcom. A aj prostredníctvom takýchto zanietencov vieme povedomie o našej téme šíriť ďalej a preto im srdečne v mene GREENCORP ešte raz ďakujem za ich čas a záujem.

Na záver jeden dôležitý odkaz. Ak máte pochybnosti alebo Vám chýbajú informácie o tom, ako to celé pri výrobe zelenej elektriny na bioplynovej stanici prebieha, napíšte nám. Radi Vás u nás uvidíme. Naše „zelené dvere“ sú stále otvorené.

A ak by ste si chceli vidieť, ako takýto deň vyzeral, pozrite si krátku reportáž z exkurzie v Horovciach.

Zdieľaj
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Máte tip na článok, alebo video ?

Prečítajte si tiež

Máte tip na článok, alebo video ?

Tip na článok