Zdieľaj
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Robili ste už promo pre neexistujúci produkt? Mne sa to stalo prvý krát.

Rád by som Vám opísal svoj príbeh s digestátom. Nie odborný, nie vedecký, ale spotrebiteľský.

To, že žijem na vidieku, ma celkom silno ovplyvňuje v tom, ako nazerám na prírodu, všetky bio, zelené veci a spôsoby. Čím ďalej, tým viac si dávam pozor na to, aby som neplytval vecami, potravinami, vodou, nechemizoval a nezamoroval prostredie, aby som triedil odpad, aby som sa správal zodpovedne k prírode a okoliu, v ktorom žijem. A to, kde a ako žijete a s kým sa stretávate, sa častokrát pretaví aj do toho, aká práca si Vás nájde :).

VIDEO – Aplikácia digestátu vo firemnej záhrade GREENCORP

No a mne sa do života zatúlala zelená … práca. Áno, pracujem v spoločnosti, ktorá vyrába zelenú elektrinu. Tá vzniká z biologického odpadu, ktorý sa tvorí v iných odvetviach priemyslu a hospodárstva a zároveň aj z cielene pestovanej biomasy. Ten pomer je 70 ku 30 v prospech bio odpadu. Čo je však na tom celom najzaujímavejšie, je koniec tohto procesu. Prečo? Lebo digestát. A čo je to digestát? Na našom webe www.greencorp.sk v sekcii BLOG nájdete niekoľko zaujímavých odborných článkov, ktorých autorom sú naši biológovia a v nich je presná odpoveď, čo digestát je.

Rád by som Vám opísal svoj príbeh s digestátom. Nie odborný, nie vedecký, ale spotrebiteľský. Prosto vlastnú skúsenosť, ktorú som nadobudol vďaka svojej večne zvedavej povahe :). Digestát je u nás vo firme vnímaný ako vec, ktorej je potrebné sa zbaviť. Samozrejme sú na to postupy a pravidlá, ktoré sa musia dodržiavať. Je to koncový produkt v celom procese výroby zelenej elektriny. Veď ho je viac ako 50.000 m3 , takže celkom veľa. My ho 2 krát v roku zaorávame do pôdy, kde sa pestuje biomasa. Zaorávame ho preto, aby sa pôda opätovne zotavila, načerpala silu a živiny na ďalšiu sezónu. Prosto je to taký zelený kolobeh. Digestát je totiž 100% prírodné organické hnojivo a tá zem sa nesmierne teší, že si 2 krát v roku zamaškrtí :).

Takto vyzerá trávnik u mňa doma po aplikácii digestátu.

Digestát však napriek svojim výnimočným vlastnostiam nemá vôbec „príjemný face“. Áno smrdí a ešte je aj hnedej farby 🙂 a to z neho prirodzene robí takú pocitovo nechutnú vec. Ale smrdieť musí, lebo za všetkým je anaeróbna fermentácia, teda hnilobný proces a keď niečo hnije, tak to aj zapácha. Je to úplne prirodzený prírodný proces, jav. No zapácha to len nám ľudom. Keby ste videli, ako si vie na ňom všetko zelené zamaškrtiť. Ja som to jedného dňa videl a to ma nakoplo. A čo sa dialo ďalej?

Šiel som za kolegom, aby mi natankoval 2 bandasky, že to doma vyskúšam. Veď keď to funguje na poli, bude to fungovať aj u mňa v záhrade. A tak sa to celé začalo.

Takto to začalo, prvé video keď som si domov na skúšku priniesol digestát.
VIDEO – Prečo digestát v záhrade?

Priniesol som si domov 40 litrov tejto hnedej, kalnej hmoty. Boli to 2 bandasky. Rozhodol som sa, že to vyskúšam na svojich ovocných stromoch, ktoré mám v záhrade. Ešte však pred tým, než som digestát prvý krát aplikoval u seba na záhrade, som celkom podrobne prebral tento môj pokus s kolegami z oddelenia biologického servisu. Mal som totiž obavu, že mi to spáli stromčeky a okolité rastliny. Prosto som tomu neveril a potreboval som sa uistiť. Kolegovia ma však ubezpečili, že nič sa tomu nestane. Dostal som recept ako pripraviť zálievku, v akom pomere ho nariediť. Ale nepočúvol som ich. Stále zo mňa hovoril strach/obava a tak som si vymyslel svoj vlastný pomer a to na jednu krhlu 3 diely vody a jeden diel digestátu, teda 1:4. Takto pripravenú zálievku som aplikoval na všetky ovocné stromy, ktoré mám na záhrade a zároveň aj na okrasné dreviny a kry.

Týždeň po aplikácii digestátu.
VIDEO – Čo sa stalo po aplikácii digestátu.

Týždeň prešiel ako voda a po týždni som zažil prvý pozitívny šok. Tráva v okolí stromov, kde som hnojil, mala tak značný prírastok v porovnaní s trávou, kde sa digestát nedostal. Ten rozdiel bol neuveriteľný, skoro 10 cm. Tak som to nafotil všetko a hneď v pondelok som na firme odštartoval diskusiu na tému, že poďme z tejto veci spraviť produkt. Prosto otočme to, to čo je pre nás aktuálne značná záťaž, pretavme do výhody.

Týždenný prírastok trávy na mieste aplikácie digestátu.

A veci sa začali diať. Začali sme s testovaním produktu na rôznych formách výsadby a zelene. Záhrada, výsadba zelenej strechy, kvetinové záhony, jahodové záhony, vinohrad, sad. Nakoľko som z každého pokusu realizoval aj video záznam plus fotografie z pred a po, celkom sa to ujalo a začalo mi písať mnoho ľudí, že by to chceli vyskúšať u seba doma na záhrade, v sade, na balkóne, v záhone atď… Takto som sa postupne stal „DD“ dílerom digestátu :).

Digestát a Branislav Siklienka na zelenej streche.
VIDEO – Prečo DIGESTÁT na zelenej streche?

Záujem, ktorý to vyvolalo, bol veľký, čomu sme sa vo firme potešili. Na základe pozitívnych ohlasov sme digestát postúpili aj na oficiálny laboratórny rozbor do certifikovaného laboratória. A výsledok ? Dostali sme zelenú. A tu sa začína ďalšia fáza. Začali sme so stavbou produktu. Sme na začiatku, ale máme veľké odhodlanie a potenciál na trhu je obrovský. Tak nám držte palce na tejto zelenej ceste, určite Vám to priblížim v ďalšom digestát story :).

Zdieľaj
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Máte tip na článok, alebo video ?

Prečítajte si tiež

Máte tip na článok, alebo video ?

Tip na článok